Witamy!

Obraz Bł. Marceliny Darowskiej

W piątek, 9 lipca 2021 przypada święto Matki Bożej Jazłowieckiej. W tym dniu minie 82 lata od chwili kiedy Sługa Boży kardynał August Hlond dokonał koronacji figury Najświętszej Maryi Panny – Pani Jazłowieckiej w klasztorze Sióstr Niepokalanek w samym Jazłowcu – dziś na Ukrainie. Podczas wieczornej Mszy świętej o g. 18-tej będziemy dziękować za dar koronacji i za obecność Maryi od 64. lat w Burakowie, która choć obecna jest tutaj w kopii figury Pani Jazłowieckiej pochodzącej z Hrycowa na Wołyniu, to jednak jest to egzemplarz najstarszy z wszystkich wyrzeźbionych przez Oskara Sosnowskiego figur bo pochodzący z 1850 roku. Jest więc z nami tutaj w naszym kościele pierwsza arcydzielna figura-prototyp Maryi, którą potem dopiero rozsławiła postać Pani Jazłowieckiej.

9 lipca 2017 obchodzimyśmy siedemdziesiątą ósmą rocznicę koronacji figury Matki Bożej JAZŁOWIECKIEJ.

Uroczystość ta odbyła się w Jazłowcu na kilkadziesiąt dni przed wybuchem II wojny światowej. Diadem koronujący Panią Jazłowiecką na Jej skronie zakładał Sługa Boży ks. Kardynał August Hlond, Prymas Polski. Po zakończonej wojnie, w dzień po przywiezieniu przez Siostry figury Matki Bożej z Jazłowca do Szymanowa, 25 czerwca 1946 roku, ks. Kard. August Hlond witając Matkę Bożą powiedział znamienne słowa: „stanięcie Jej tu, u progu stolicy, nie dzieje się bez szczególnej myśli Bożej”. Niezwykłość tego wydarzenia zbiega się z niemniej wymowną rocznicą, już sześćdziesiątą, pobytu w naszej parafii figury Matki Bożej Jazłowieckiej z Hrycowa na Wołyniu. Tę domową obecność Matki Bożej Jazłowieckiej zawdzięczamy Siostrom Niepokalankom, które w 1957 roku odnalazły poszukiwaną figurę Matki Bożej Jazłowieckiej z Hrycowa w magazynach Muzeum Narodowego w Warszawie i 9 lipca tego, 1957 roku witały Matkę Bożą w swojej kaplicy w willi „Jutrzenka”, tutaj we Wrzosowie.

Odtąd, już od sześćdziesięciu lat, Pani Jazłowiecka jest z nami, dzisiaj, w kościele parafialnym w Burakowie. Dziękujemy Panu Bogu za 60 lat pobytu, dzisiaj w naszym kościele, figury Pani Jazłowieckiej. Jest to prototyp kilku powstałych podobnych figur, które wyszły spod ręki Oskara Sosnowskiego. Nasza figura jest najwcześniejsza – powstała w 1850 roku i przez swój pobyt związana jest z Hrycowem, posiadłością pp. Grocholskich, która znajdowała się na Wołyniu.

Jest więc okazja do szczególnego podziękowania za dar Jej obecności wśród nas !

 

Rzymsko-Katolicka Parafia Bł. Marceliny Darowskiej

Łomianki-Buraków

 Dziękujemy za obecność na naszej stronie internetowej i jednocześnie zapraszamy do nawiedzenia naszej świątyni.

 Adres:

05-092 Łomianki-Buraków, 

ul. Sobieskiego 2a

05-092 Łomianki

 tel. +48 22 751 84 08

 Kancelaria Parafialna czynna:

poniedziałek, środa, sobota – godz. 16:00-17:30 (w sprawach pilnych i niezwłocznych – o każdej porze)

 

Dzisiaj jest

wtorek,
21 września 2021

(264. dzień roku)

Święta

Wtorek, XXV Tydzień zwykły
Rok B, I
Święto św. Mateusza, apostoła i ewangelisty

Liturgia słowa